Rozpoczynamy Obchody Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wykład dr. Jerzego Marka Łapo

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
22 stycznia 2018

Wykład pt. „Jak Mazur z Polakiem. Mazur – Polak, Mazur – Niemiec, Mazur – Mazur” oraz część artystyczna odbędą się 9 lutego o godz. 18.00 w Muzeum Ziemi Piskiej. Spotkanie będzie pierwszym wydarzeniem muzealnych Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Pierwszym prelegentem w nowym roku, który w Muzeum Ziemi Piskiej zaprezentuje ciekawy wykład o historii naszego regionu, będzie dr Jerzy Marek Łapo. Historyk z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zatytułował swoje wystąpienie „Jak Mazur z Polakiem. Mazur – Polak, Mazur – Niemiec, Mazur – Mazur”. Na podstawie badanych materiałów źródłowych, przybliży zebranym m.in. stosunki panujące na Mazurach na początku minionego wieku, gdy Polska dążyła do odzyskania niepodległości.

Wśród Mazurów, formalnie obywateli państwa niemieckiego, byli zwolennicy odrodzenia Polski. Najlepszym przykładem było kultywowanie tradycji języka polskiego, który stanowił najbardziej wymowny element polskich korzeni wielu mieszkańców terenów Prus Wschodnich. Choć Warmia i Mazury do Polski zostały włączone dopiero w 1945 roku, a struktura demograficzna regionu uległa diametralnej zmianie, to działaczy na rzecz polskości tych ziem nie brakowało.

Wykład dr. Jerzego Marka Łapo odbędzie się 9 lutego o godz. 18.00. Tradycyjnie wystąpieniu historyka towarzyszyła będzie część artystyczna. Tym razem gościom Muzeum Ziemi Piskiej zaprezentuje się Oliwia Mkrtczjan, młoda piska wokalista. Wstęp na wydarzenie oczywiście wolny.

Spotkanie będzie inauguracją Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej. W programie znalazło się kilka niezwykle ciekawych wydarzeń, przygotowywanych we współpracy z różnymi instytucjami. Zapraszamy do śledzenia informacji o organizowanych spotkaniach na naszej stronie internetowej oraz muzealnym profilu na Facebooku, gdzie wkrótce opublikujemy szczegółowy terminarz wydarzeń.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie