Trwają muzealne obchody Stulecia Niepodległości

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 lutego 2018

Muzeum Ziemi Piskiej organizuje Obchody Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polską Niepodległości. W piątek 9 lutego wykład inaugurujący wygłosił dr Jerzy Marek Łapo, a w programie cyklu wydarzeń znalazły się m.in. spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

9 lutego Muzeum Ziemi Piskiej zainaugurowało nowy sezon wydarzeń organizowanych z myślą o miłośnikach regionalistyki, historii i mazurskich tradycji z Pisza i okolic. Tematem przewodnim tegorocznego cyklu jest setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach muzealnych Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polską Niepodległości odbędą się wykłady, koncerty, spotkania oraz wydany zostanie kolejny numer pisma „Znad Pisy”.

Pierwsze tegoroczne spotkanie w Muzeum Ziemi Piskiej odbyło sie się 9 lutego o godz. 18.00. Dr Jerzy Marek Łapo wygłosił wykład „Jak Mazur z Polakiem. Mazur - Polak, Mazur - Niemiec, Mazur - Mazur”. Nie zabrakło części artystycznej, w której wystąpiła Oliwia Mkrtczjan. W marcu z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbyła się w muzeum akcja poboru krwi, a następnie wieczór poświęcony kobietom: Matki i patriotki. W kwietniu piszanie będą mieli okazję m.in. wysłuchać koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który po raz pierwszy zaprezentuje się w naszym mieście. W maju Muzeum tradycyjnie zorganizuje Noc Muzeów, zabierając uczestników w czasy gdy w Piszu pojawił się Melchor Wańkowicz, zbierający materiały do książki „Na tropach Smętka”, w której opisał stosunki społeczne i polityczne na Mazurach tuż przed wybuchem II wojny światowej. O wydarzeniach wojennych sprzed stu lat opowiadał będzie z kolei Bogusław Wołoszański, który pojawi się w Piszu 11 maja. Finał cyklu zaplanowano w listopadzie. Ponownie będzie połączony z promocją nowego numeru „Znad Pisy”.

Mamy nadzieję, że wydarzenia, które zaplanowaliśmy okażą się atrakcyjne i piszanie chętnie będą w nich uczestniczyć. Ponownie w realizację cyklu zaangażujemy młodzież z piskich szkół, zapraszając do aktywnego uczestnictwa i kształtowania patriotycznych postaw. Nasz kalendarz nie jest jeszcze zamknięty i być może zorganizujemy dodatkowe spotkania. Zapraszamy do współpracy osoby z ciekawymi pomysłami, chętne włączyć się w cykl patriotycznych wydarzeń. Udział we wszystkich spotkaniach organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej jest bezpłatny. Informacje dotyczące poszczególnych wydarzeń będzie można znaleźć na stronie internetowej muzeumziemipiskiej.pl oraz na profilu muzeum na portalu Facebook.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie