Wielka Gala z okazji setnej rocznicy Niepodległości Polski

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 października 2018

Przed nami ostatnie wydarzenie w ramach tegorocznych Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 9 listopada podczas gali finałowej odbędą się wystąpienia naukowe zaproszonych gości, koncert poezji mazurskiej pt. "Powróćmy do korzeni", a w ręce czytelników oddany zostanie nowy numer „Znad Pisy”.

Zbliża się finał muzealnych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie, na które zapraszamy wszystkich piszan, odbędzie się 9 listopada o godz 18.00 w sali widowiskowej Piskiego Domu Kultury. Program listopadowej gali jest bardzo bogaty. To esencja tegorocznego cyklu, w którym przedstawialiśmy historię Polski oraz poruszaliśmy wątki regionalne, pokazując, że polskość i pragnienie odrodzenia państwa polskiego nie były obce mieszkańcom Mazur. Zaczniemy od wykonania hymnu Polski, by nadać wydarzeniu odpowiedni charakter i rangę. W tematykę gali wprowadzi nas film pt. „Szkic o wolności”.

W części naukowej historyk dr hab. Miłosz Skrzypek, związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, omówi plebiscyty z 1920 roku na Górnym Śląsku oraz w Prusach Wschodnich, a następnie prof. Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, jeden z autorów tegorocznego wydania „Znad Pisy”, przedstawi dorobek poetów, którzy swoją twórczością nie pozwalali zapomnieć ludowi mazurskiemu o Polsce.

Będzie to jednocześnie wprowadzenie do koncertu pt. „Powróćmy do korzeni”. Piosenkarka Nina Nu zaprezentuje muzyczne aranżacje wierszy poetów mazurskich oraz twórczość piszanina Jerzego Krzywoszewskiego z tomiku „Poczta serdeczna”. Akompaniował jej będzie pianista Jacek Prokopowicz. To projekt muzyczny realizowany na specjalne zamówienie Muzeum Ziemi Piskiej, a wykonanie będzie premierowe. Na scenie pojawi się także reportażysta Marusz Szczygieł z czytanymi i improwizowanymi fragmentami powieści Melchiora Wańkowicza „Na tropach Smętka”.  

Gali będzie towarzyszyła promocja 24 numeru „Znad Pisy”. Najnowsze wydanie wpisuje się w charakter tegorocznych działań Muzeum Ziemi Piskiej związanych z Obchodami Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest w dużej mierze wynikiem dyskursu naukowego, który towarzyszył konferencji „Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce” zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Piskiej wspólnie z Ośrodkiem Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. W konferencji udział wzięli cenieni historycy, a ich opracowania stanowią trzon numeru. Tematyka artykułów prezentowanych w „Znad Pisy” jest zróżnicowana, ale wewnętrznie spójna. Dotyczy przede wszystkim kwestii istotnych dla Warmii i Mazur: zasłużonych osób, przełomowych wydarzeń, myśli i ruchów niepodległościowych czy koncepcji funkcjonowania demokratycznego państwa. 

Muzeum Ziemi Piskiej pozyskało dofinansowanie na wydanie publikacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Numer będzie można kupić podczas gali w PDK, a od 12 listopada – również w Muzeum Ziemi Piskiej.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie