Muzeum poszukuje materiałów do monografii Pisza

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 czerwca 2019

Muzeum Ziemi Piskiej zwraca się z prośbą o udostępnienie do monografii Pisza starych dokumentów i fotografii, opowiadających o historii miasta. Planowana w przyszłym roku książka ma być publikacją bogato ilustrowaną. 

Trwają prace nad monografią Pisza, którą Muzeum Ziemi Piskiej przygotowuje we współpracy z historykami badającymi dzieje regionu. Publikacja będzie miała premierę w drugiej połowie 2020 roku. W kilku rozdziałach zostanie opisana historia Pisza od czasów najdawniejszych do współczesności.

Jednym z założeń książki ma być ciekawa forma graficzna prezentowanych materiałów. Autorzy opracowań na temat poszczególnych epok są zobowiązani do przygotowania rycin, obrazów i innych materiałów graficznych. Muzeum Ziemi Piskiej zwraca się z apelem do mieszkańców Pisza o udostępnienie ciekawych fotografii i dokumentów z domowych zbiorów. Wiek XX przyniósł ogromne zmiany w naszym mieście i całym regionie, a upowszechnienie aparatów sprawiło, że wiele tych zdarzeń zostało uwiecznionych na zdjęciach, które dzisiaj są niezwykle cennymi pamiątkami.

Szczególnie poszukiwane są fotografie, które do tej pory nie były jeszcze publikowane. Coraz więcej osób pasjonuje się kolekcjonowaniem starych zdjęć. Czasami stanowią one pamiątki rodzinne, ale mogą także prezentować ważne postaci czy zdarzenia. Być może są pokazywane tylko przy specjalnych okazjach, a przygotowana publikacja na takie miano z pewnością zasługuje. Każde wykorzystane zdjęcie zostanie podpisane imieniem i nazwiskiem właściciela, więc to także możliwość, by zapisać się w historii miasta.

Muzeum Ziemi Piskiej zbiera archiwalne dokumenty i fotografie do końca roku. Wszystkie przekazane na rzecz Muzeum obiekty po wykonaniu kopii zostaną zwrócone właścicielom. Najciekawsze materiały wykorzystane do publikacji zostaną wybrane do końca lutego 2020 r. przez redakcję monografii. Właściciele fotografii i dokumentów o wynikach prac redakcji zostaną poinformowani mailowo. Na spotkanie w sprawie przekazania materiałów do monografii Pisza należy umówić się  telefonicznie dr Anetą Karwowską, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej pod nr tel. 87 423 22 64.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie