Mazurska płyta Niny Nu pod patronatem Muzeum

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 października 2019

Pod patronatem honorowym Muzeum Ziemi Piskiej powstała płyta pt. „Głos Dawnych Mazurów”. Artystka Nina Nu zaaranżowała muzycznie 15 wierszy mazurskich poetów, nadając im wyjątkowe brzmienie i wymowę.

Pomysł nagrana płyty z utworami mazurskich autorów zrodził się w poprzednim roku, po koncercie pt. „Powróćmy do korzeni”, który uświetnił muzealną galę z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Nina Nu, zaproszona przez Muzeum Ziemi Piskiej do współpracy, odkryła wówczas potencjał drzemiący w twórczości lokalnych pisarzy, którzy w swojej poezji zachowali pamięć o dawnych Mazurach. Dobre przyjęcie koncertu, zrealizowanego przy udziale Jacka Prokopowicza oraz Mariusza Szczygła, i pytania o możliwość zakupu płyty przyspieszyły decyzję o sfinalizowaniu koncertu krążkiem.

Płyta ukazała się pod tytułem „Głos Dawnych Mazurów”, a Muzeum Ziemi Piskiej objęło ją honorowym patronatem. Nina Nu przez kilka miesięcy studiowała twórczość mazurskich poetów. Wybrała 15 utworów i napisała do nich muzykę. Na krążku nie mogło zabraknąć wierzy Michała Kajki, Samuela Lipki czy Jana Karola Sembrzyckiego, ważnych działaczy w historii Mazur. Zaangażowanie Muzeum Ziemi Piskiej sprawiło, że muzycznej adaptacji doczekał się także wiersz piszanina Jerzego Krzywoszewskiego pt. „Nocne spotkanie”.

Koncert inaugurujący promocję płyty odbędzie się 24 października o godz. 19 w Giżyckim Centrum Kultury.  Wydarzenie uświetni wystawa obrazów Hanny Żebrowskiej, autorki okładki płyty Nina Nu. Wstęp na koncert jest wolny. Muzeum Ziemi Piskiej będzie prowadziło sprzedaż płyty. Więcej informacji w najbliższych tygodniach. 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie