Plenerowa wystawa na setną rocznicę plebiscytu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 października 2019

Przed Muzeum Ziemi Piskiej prezentowana będzie plenerowa wystawa „Bohaterowie Plebiscytu”, opracowana przez Instytut Północy im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Ekspozycja odpowiada o działaczach, którzy w 1920 roku podjęli agitację na rzecz Polski na terenach plebiscytowych.

Plebiscyt na Mazurach, Warmii i Powiśli latem 1920 r. był próbą przyłączenia do odrodzonej Polski ziem nadgranicznych, które znalazły się w granicach Prus. Na rzecz opowiedzenia się za przynależnością do Polski aktywny udział wzięło wielu działaczy, którzy agitowali nie bacząc na represje, a czasami wręcz prześladowania ze strony władz niemieckich. Byli wśród nich przedstawiciele miejscowej inteligencji, ludzie kultury, ale często także osoby z małych wsi, których narodowe dążenia wynikały m.in. z polskich korzeni. Na wystawie prezentowane są sylwetki kilkudziesięciu postaci, które przysłużyły się polskiej sprawie.

Otwarcie ekspozycji odbędzie się  11 listopada o godz. 12.30, po uroczystościach pod Pomnikiem Wolności. Gościem wernisażu będzie dr Jerzy Kiełbik, dyrektor Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Prezentowane materiały zostały opracowane przez historyków z Instytutu dla ucczenia zbliżającej się setnej rocznicy plebiscytu. Wystawa będzie ogólnodostępna na placu przed Muzeum Ziemi Piskiej do końca listopada.

Plenerowa wystawa stanowi element programu „Samostanowienie. Warmia i Mazury w obliczu niepodległości Polski” sfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie