Trzy jesienne wydarzenia dla uczczenia Jubileuszu Pisza

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
22 września 2020
Muzeum Ziemi Piskiej opracowało nowy harmonogram wydarzeń w ramach obchodów Jubileuszu Pisza z okazji 375-lecia nadania praw miejskich. W październiku odbędą się konferencja dla młodzieży oraz wykład i koncert muzyki klasycznej, a w listopadzie gala, podczas której w ręce Czytelników oddany zostanie nowy numer „Znad Pisy”.
 
Muzealne obchody Jubileuszu Pisza storpedowała pandemia koronawirusa. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego nie udało się zorganizować żadnego wydarzenia w pierwszej części cyklu, a jesienny harmonogram został przebudowany. Do końca roku zaplanowano trzy spotkania, a uczestnicy muszą być przygotowani na zmiany wymuszone koniecznością zachowania reżimu sanitarnego.
 
Pierwszym tegorocznych wydarzeniem organizowanym przez Muzeum będzie konferencja dla młodzieży. Wydarzenie, przesunięte w harmonogramie z końcówki września na 15 października, poświęcono 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jedno z największych zwycięstw polskiego wojska w historii przybliżą uczniom szkół średnich pracownicy naukowi Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie – dr Jerzy Kiełbik, dr Tomasz Wyżlic i dr Piotr Bojarski. Zaplanowano trzy oddzielne panele, w których udział wezmą zorganizowane grupy szkolne.
 
23 października spotkanie wprowadzające w klimat wydarzeń z początku listopada, gdy szczególnie żywa jest pamięć o naszych bliskich zmarłych. Historyk sztuki dr Jowita Jagla z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaprezentuje wykład pt. „Człowiek wobec śmierci w malarstwie portretowym północnej i środkowej Europy”, omawiając sposoby obrazowego ujęcia idei przemijania człowieka i jego kruchości wobec zmiennych kolei losu. Po prelekcji zebrani wysłuchają koncertu muzyki klasycznej. Wystąpią solistka Anna Nadwodna, śpiewająca sopranem, oraz harfistka Magdalena Miłaszewska-Delimat. Słowo wiążące podczas koncertu zaprezentuje Katarzyna Soja. Wydarzenie zaplanowane jest w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, sąsiadującego z Muzeum.
 
20 listopada odbędzie się finałowa gala skróconych obchodów. Gościem będzie historyk dr Alicja Dobrosielska, która wygłosi wykład pt. „O nazwie Pisz… słów kilka”. Ponadto w ręce Czytelników oddany zostanie nowy numer „Znad Pisy”. 26 wydawnictwo serii tradycyjnie będzie zawierało szereg ciekawych artykułów dotyczących historii miasta i regionu, ale pojawią się także materiały dotyczące gwary mazurskiej, literatury oraz po kilku latach przerwy przyrody. Galę uświetni koncert zespołu Pod Strzechą, który swoją twórczością wpisuje się w nurt poezji śpiewanej. Muzealnicy ogłoszą także laureata tytułu Osobowość Ziemi Piskiej im. Melchiora Wańkowicza. Wydarzenie odbędzie się w sali konferencyjnej Hotelu Joseph Conrad.
 
Zapraszamy do śledzenia informacji na temat zbliżających się wydarzeń na naszej stronie internetowej. W związku z obostrzeniami liczba miejsc będzie  ograniczona.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie