Muzeum zajmie pomieszczenia po USC w dawnym ratuszu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 stycznia 2021

Muzeum Ziemi Piskiej otrzymało pomieszczenia po Urzędzie Stanu Cywilnego w dawnym piskim ratuszu. W dotychczasowej sali ślubów będą odbywały się muzealne spotkania oraz wystawy czasowe, a zagospodarowane pomieszczenia biurowe umożliwią poszerzenie oferty warsztatowej i naukowej.

Muzeum Ziemi Piskiej wychodzi z przyziemi danego ratusza. Na mocy porozumienia zawartego przez burmistrza Pisza Andrzeja Szymborskiego z dr Anetą Karwowską, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, muzealne powierzchnie powiększyły się o lokale, które w końcówce poprzedniego roku opuścił Urząd Stanu Cywilnego, przeniesiony do gmachu Urzędu Miejskiego w Piszu.

USC mieścił się w czterech pomieszczeniach byłego piskiego ratusza, będąc obok Muzeum Ziemi Piskiej i Prokuratury Rejonowej w Piszu jedną z trzech instytucji, które miały swoje siedziby w zabytkowym budynku w centrum miasta. Dawna sala ślubów będzie gościła teraz uczestników muzealnych spotkań, konferencji i koncertów. Urzędowe biura zostaną zaadoptowane z kolei do celów warsztatowych i naukowych.

Pierwsze wydarzenia w nowych pomieszczeniach odbędą się po odwołaniu obostrzeń sanitarnych. Do tego czasu muzealnicy odświeżą lokale, wykonując we własnym zakresie prace remontowe. W planach jest jednak modernizacja i adaptacja pomieszczeń zgodnie z najnowszymi trendami panującymi w muzealnictwie, biorąc pod uwagę funkcjonalność sal, komfort uczestników wydarzeń, ale także zabezpieczenie zbiorów na wypadek włamania czy pożaru.

Modernizacja nowej części muzeum będzie rozciągnięta w czasie. Prace będą finansowane głównie ze środków zewnętrznych. Muzeum posiada doświadczenie w występowaniu o fundusze i skutecznym realizowaniu projektów. W ostatnich latach w przyziemiach ratusza przeprowadzono, m.in. modernizację pomieszczeń wraz ze zmianą ekspozycji stałej, utworzono systemy ochrony placówki przed pożarem i włamaniem, wydawano publikacje, a także organizowano spotkania i koncerty z udziałem znakomitych gości.

Decyzja władz Pisza o przyznaniu Muzeum Ziemi Piskiej dodatkowych pomieszczeń w tym samym budynku jest niezwykle ważnym wydarzeniem w ponad 50-letniej historii naszej placówki. Dostrzeżone zostały podejmowane starania, rozbudowana oferta cyklicznych wydarzeń oraz dobre zarządzanie placówką. Przyznanie dodatkowych sal pozwoli zrobić kolejny ważny krok w rozwoju muzeum, na drodze którego w ostatnich latach stały m.in. warunki lokalowe.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie