Nowa aula będzie nosiła imię Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
3 lutego 2021

Dawna sala ślubów w starym ratuszu miejskim będzie nosiła nazwę Aula Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego, stając się miejscem spotkań organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej.

Muzeum Ziemi Piskiej podjęło starania, by dawna sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w starym piskim ratuszu, która wraz z pomieszczeniami biurowymi od stycznia jest nowymi muzealnymi lokalami, miała patrona. Zostanie nim Jerzy Tadeusz Krzywoszewski, postać związana przez lata z krzewieniem kultury na Ziemi Piskiej, wychowawca wielu pokoleń piszan jako animator i harcerz. Życiorys Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego to bez wątpienia duży fragment powojennych dziejów Ziemi Piskiej.

Aula Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego ma być miejscem, gdzie każdy będzie miał szansę spotkać się z żywą kulturą. Muzealne wydarzenia mają charakter wieloformatowy. Nie ograniczamy się tylko do upowszechniania historii, choć to z reguły wiodący temat spotkań. Staramy się także zapraszać uznanych artystów, pokazywać kulturę przez duże K, ale także promować młode piskie talenty, dawać im szansę zaprezentowania swoich umiejętności i zaistnienia na scenie z profesjonalistami.

W Muzeum Ziemi Piskiej odbyło się spotkanie z rodziną nieżyjącego piszanina. Wstępnie zarysowano aranżację auli jego imienia. Sala ma przypominać Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego nie tylko z nazwy, ale także prezentować jego wieloletnią działalność na niwie kultury. Warto podjąć starania, by o takich osobach pamiętać, sprawiać, by nie ginęły z przestrzeni publicznej, a dodatkowo były kojarzone z działalnością, którą zasłużyły na nasze uznanie i szacunek.

O ile pozwolą na to obowiązujące obostrzenia sanitarne, inauguracja Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego nastąpi podczas majowej Nocy Muzeum. Wśród zaproszonych gości jest piosenkarka Nina Nu, która dzięki współpracy z Muzeum Ziemi Piskiej wydała płytę pt. „Głos dawnych Mazurów”, dokonując muzycznej adaptacji wierszy mazurskich poetów m.in. Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego pt. „Nocne spotkanie”.

Fot. ze zbiorów Grażyny Cwalińskiej 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie