Zapraszamy na wystawę plenerową "Pomniki wdzięczności – mitologizacja pamięci”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 lipca 2021

Od piątku 16 lipca przed Muzeum Ziemi Piskiej będzie można oglądać wystawę plenerową „Pomniki wdzięczności – mitologizacja pamięci”. Ekspozycja opowiada o zbrodniach wyrządzonych przez Armię Czerwoną na Mazurach w 1945 r. i powojennej propagandzie komunistycznej, w którą wpisywały się tzw. pomniki wdzięczności.

Ludność regionu po wejściu Armii Czerwonej do Prus Wschodnich w 1945 r. przeżyła prawdziwą gehennę. Czerwonoarmiści swoją obecność na terenach niedawnego okupanta zaznaczyli falą morderstw, gwałtów i grabieży. Mimo to, po wojnie komunistyczna propaganda utrwalała obraz zasług wojsk rosyjskich, które na bagnetach miały przynieść wolność Warmii i Mazurom. W efekcie w regionie powstało wiele tzw. pomników wdzięczności, do których przewrotnie nawiązuje wystawa.

Ekspozycja została przygotowana przez historyków Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Polskiej Akademii Nauk. Jej premiera odbyła się w czerwcu w Olsztynie w sąsiedztwie Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, który po początku lat 90. nazywany był Pomnikiem Wdzięczności dla Armii Czerwonej.  

Po olsztyńskiej premierze wystawy, ekspozycja będzie prezentowana w całym regionie. Już od piątku będzie można oglądać ją w Piszu. Tablice będą ustawione na placu przed siedzibą Muzeum Ziemi Piskiej do 13 sierpnia. Zapraszamy do odwiedzenia i zapoznania się z ukrywanymi przez lata przez komunistyczną propagandę informacjami o działaniach Armii Czerwonej na terenach Prus Wschodnich.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie