Na muzealnej scenie rozgorzała prawdziwa pasja do Mazur

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 stycznia 2022

Z przyjemnością obserwujemy działalność artystyczną Niny Nu, która podejmuje kolejne kroki, by upowszechniać dawną poezję mazurską i prezentować ją we współczesnej aranżacji muzycznej. Jej najnowszy projekt to z kolei scenariusz spektaklu słowno-muzycznego pt. „Mazurska Opowieść, czyli jak do szkoły zdawano.”

Nina Nu, czyli Monika Wierzbicka, pochodzi z Giżycka, ale Mazury w swoją pracę sceniczną wplata stosunkowo od niedawna. Nad tematem mocniej pochyliła się przed kilkoma laty, przygotowując program, który zaprezentowała podczas gali z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowanej przez Muzeum Ziemi Piskiej.  

Koncert pt. „Powróćmy do korzeni”, będący muzyczną aranżacją utworów poetów mazurskich, m.in. Michała Kajki, Brunona Brauna, Samuela Lipki i piszanina Jerzego Krzywoszewskiego, został bardzo dobrze przyjęty. Stał się swoistym punktem wyjścia i zalążkiem pasji, która zatacza coraz większe kręgi. Nina Nu nie zrezygnowała muzycznych poszukiwań, oddając Mazurom część swojej artystycznej duszy.

Rozszerzony materiał koncertu ujrzał następnie światło dzienne w postaci płyty pt. „Głos Dawnych Mazurów”, wydanej w 2019 r. Najnowszym projektem Ninu Nu jest z kolei praca stypendialna zrealizowana dzięki wsparciu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Artystka poszła krok dalej i postanowiła wkorzystać zebrane materiały oraz wiedzę. Tak powstał scenariusz spektaklu słowno-muzycznego  pt. „Mazurska Opowieść, czyli jak do szkoły zdawano”. Nina Nu będzie prezentowała go podczas koncertów i warsztatów. Co więcej, założenia projektu możliwiają wykorzystanie scenariusza wszystkim zainteresowanym, dopuszczając swobodną interpretację.

W tym celu powstała strona internetowa Dawna Poezja Mazurska w Piosence, gdzie zamieszczono niezbędne materiały. Oprócz scenariusza i podpowiedzi, jak samodzielnie zrealizować spektakl, udostępniono m.in. zapisy nutowe czy fragmenty utworów, warto przeczytać także wprowadzenie prof. dr. hab. Zbigniewa Chojnowskiego oraz wysłuchać piosenek – utworów Michała Kajki i Jana Luśtycha, w aranżacji i wykonaniu Niny Nu. Muzuem Ziemi Piskiej widnieje w gronie mecenasów, patronów i przyjaciół projektu, z czego jesteśmy niezwykle dumni. 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie