Zapraszamy na ochody Nocy Muzeów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 maja 2022

Piska Noc Muzeów odbędzie się w piątek 20 maja, a Muzeum Ziemi Piskiej przygotowało z tej okazji wernisaż wystawy czasowej i plenerowy koncert zespołu Sploty.  Początek wydarzenia o godz. 20 w Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego. 

Po raz kolejny piskie obchody Nocy Muzeów odbędą się częściowo w plenerze, o ile pozwoli na to majowa aura. Tym razem będzie to koncert na placu przed Muzeum Ziemi Piskiej, bo muzealne spotkania z muzycznym akcentem zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Warto zabrać ze sobą koc lub nawet coś do siedzenia, gdyby okazało się, że przygotowanych miejsc do spoczęcia brakuje lub majowy zachód słońca powieje takim chłodem, że warto będzie zarzucić coś na plecy.

Na scenie w koncercie pt. „Ja myślała, że to słońce wschodzi” zaprezentuje się wyjątkowe trio. Uczestnicy muzealnych wydarzeń mieli już okazje wysłuchać Anny Brody oraz Małgorzaty Makowskiej, które gościły w poprzednich latach ze swoimi autorskimi projektami muzycznymi. W następnym połączyły siły i zaprosiły do współpracy Mary Rumi, kolejną wokalistkę i multiinstrumentalistkę, a ich zespół Sploty to wybuchowa mieszanka fascynacji folkiem, dawnych instrumentów i ludowych pieśni oraz żywiołu nowoczesnych aranżacji przy wykorzystaniu cymbałów, harmonii pedałowej czy barabanu.

Zanim jednak zebrani zatopią się w nowych wydaniach ludowych utworów, odbędzie się wernisaż pierwszej tego typu wystawy na Mazurach. W Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego, czyli dawnej sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, otwarta zostanie ekspozycja czasowa pt. „Wizerunek Prus w najstarszych nowożytnych mapach od XVI w. do końca XVIII w." ze zbiorów dr. Roberta Klimka. Olsztyński historyk od dawna bada archiwalne zbiory kartograficzne, odkrywając ciekawe materiały dotyczące naszego regionu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 30 map.

Początek obchodów Nocy Muzeów o godz. 20 w Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego. Po spotkaniu z dr. Robertem Klimkiem i otwarciu wystawy odbędzie się koncert. Jeśli warunki atmosferyczne nie pozwolą na plenerowe wydanie, to zespół Sploty zagra w jednej z muzealnych sal przy ograniczonej liczbie widzów. Wstęp na wydarzenia z okazji Nocy Muzeów jest wolny.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie