Muzeum obdarowane mapą przez dr. Klimka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 czerwca 2022

Dr Robert Klimek przekazał nieodpłatnie Muzeum Ziemi Piskiej jedną z map prezentowanych na wystawie czasowej pt. „Wizerunek Prus w najstarszych nowożytnych mapach od XVI w. do końca XVIII w.” Kartograficzny zabytek z XVIII w. ukazuje dawne pogranicze prusko-rosyjskie.

 

Zakończyła się wystawa czasowa otwarta podczas Nocy Muzeów. Od 20 maja przez niemal miesiąc można było oglądać ekspozycję zabytkowych map ze zbiorów dr. Roberta Klimka z Olsztyna. Historyk wybrał ze swoich zbiorów ponad 30 kartograficznych eksponatów, które prezentowały „Wizerunek Prus w najstarszych nowożytnych mapach od XVI w. do końca XVIII w.”

Na zakończenie współpracy związanej z wystawą, dr Robert Klimek przekazał do zasobów Muzeum Ziemi Piskiej jedną z map, która prezentuje fragment Prus w drugiej połowie XVIII w. Na mapie z łatwością można odnaleźć dawny Johannisburg oraz okoliczne miejscowości i jeziora Śniardwy, Nidzkie i Roś.

Mapę Des Königreichs Preussen, ostsüdlicher Theil, nr 52 opracował austriacki kartograf Franz Johann Joseph von Reilly. Po raz pierwszy została zaprezentowana w atlasie Schauplatz der fünf Teile der Welt, wydanym w Wiedniu w 1789 r.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie