Wystawa na rocznicę huraganu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 czerwca 2022

Od piątku przed Muzeum Ziemi Piskiej będzie można oglądać wystawę plenerową pt. „20 lat po huraganie w Puszczy Piskiej”. Ekspozycja wpisuje się w zaplanowane w weekend obchody Dni Pisza.

Po raz kolejny Muzeum Ziemi Piskiej przygotowuje plenerową wystawę na okres wakacji. Tym razem jest to ekspozycja opracowana przez piskich muzealników i nawiązuje do kataklizmu z 4 lipca 2002 r., gdy nad regionem przeszła potężna wichura. Jej skutki, szczególnie w lasach Puszczy Piskiej, usuwano przez wiele lat, a siła huraganu sprawiła, że pamięć o nim wciąż jest żywa i wielu mieszkańców Pisza oraz okolicznych miejscowości ma wspomnienia z tego okresu.

Na wystawie zaprezentowany zostanie opis zdarzenia, wraz ze wspomnieniami leśników, a zniszczenia zobrazują archiwalne zdjęcia – kikuty drzew łamanych na wysokości kilku metrów nad ziemią są najbardziej charakterystycznym elementem zapisanym w pamięci. Zdjęcia lotnicze ukażą z kolei ogrom powierzchni, gdzie las praktycznie przestał istnieć, a materiały prasowe przypomną wydarzenia po przejściu nawałnicy.

Muzeum Ziemi Piskiej przygotowało wystawę we współpracy z Nadleśnictwem Pisz. Wykorzystano archiwalne fotografie z zasobów Nadleśnictwa, wykonane latem 2002 r. przed leśników Pawła Czyża i Michała Czajkę. Ponadto fotografie z prywatnych zbiorów udostępnili piszanie Adam Czerkas i Artur Zaleski. Ekspozycja będzie dostępna na placu przed Muzeum Ziemi Piskiej do końca wakacji.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie