Św. Hildegarda bohaterką Nocy Muzeów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 kwietnia 2023

Podczas obchodów Nocy Muzeum w Muzeum Ziemi Piskiej wspominana będzie św. Hildegarda, jedna z najwybitniejszych postaci średniowiecza. Uczestnicy wysłuchają wykładu pt. „O Janach nie tylko świętych, uzdrowicielach i siłach przyrody w pismach św. Hildegardy z Bingen w grodzie Jana, czyli w Piszu”, a także obejrzą monodram muzyczny oparty o dzieła benedyktynki.

Św. Hildegarda pozostawiła po sobie bogatą spuściznę, która po ośmiu wiekach od jej śmierci nie traci na aktualności. Dzisiaj jest odkrywana na nowo. Często dzieje się to poprzez pryzmat leczniczych receptur zielarskich i kulinarnych jej autorstwa, ale to postać, którą nie sposób zamknąć w tak wąskich ramach.

Św. Hildegarda była benedyktynką, mistyczką, wizjonerką i kompozytorką, uznaną przez papieża Benedykta XVI jedną z czterech kobiet doktorów kościoła. W średniowieczu po rady zwracali się do niej monarchowie i możni. Jej postrzeganie i rozumienie harmonii świata, wciąż stanowi ciekawy temat badań naukowych i źródło działalności artystów.

Taki charakter będą miały obchody Nocy Muzeów, podczas których przybliżona zostanie postać i dorobek św. Hildegardy. Zapowiada się interesująca podróż w czasie oparta o działalność świętej uznawanej przed kilka kościołów chrześcijańskich, która pozostawiła po sobie nie tylko dzieła teologiczno-filozoficzne, ale także opracowania z zakresu przyrody czy muzyki.

Obchody Nocy Muzeów rozpocznie dr Alicja Dobrosielska, która zaprezentuje wykład pt. „O Janach nie tylko świętych, uzdrowicielach i siłach przyrody w pismach św. Hildegardy z Bingen w grodzie Jana, czyli w Piszu”. Historyk badająca okres średniowiecza dotarła do archiwalnych materiałów, które ukazują różne dziedziny działalności św. Hildegardy. W opowieść wplecione zostaną inne ważne postaci w historii Kościoła i świata.

Drugą część spotkania wypełni performatywny monodram muzyczny w wykonaniu Aleksandry Klimczak. Artystka, śpiewaczka operowa, dąży do przełamywania barier gatunkowych w muzyce i innych dziedzinach sztuki. Jej program pt. „Vox Animae Symphonialis | Głos Duszy Brzmiącej | Hildegard von Bingen #849retractavit” został opracowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aleksandra Klimczak ukaże św. Hildegardę poprzez śpiew, który był dla niej drogą duchową człowieka po wygnaniu z raju, leżał u podstaw istnienia i harmonijnie przenikał zarówno świat materialny jak i niematerialny.

Spotkanie obędzie się 19 maja w Muzeum Ziemi Piskiej. Rozpocznie się o godz. 19.00 od wykładu w przyziemiach ratusza. Następnie zebrani udadzą się do Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego, gdzie na przygotowanej instalacji artystycznej odbędzie się koncert. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane przez Muzeum Ziemi Piskiej jest bezpłatny.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie