Dr Robert Klimek przybliży świat mazurskich wierzeń

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
6 września 2023

Na pierwszym powakacyjnym spotkaniu organizowanym przez Muzeum Ziemi Piskiej będzie dominowała tematyka z pogranicza legend, mitów i miejsc kultu, wywodzących się z czasów pogańskich. Wykład wygłosi olsztyński historyk dr Robert Klimek. Zapraszamy 22 września.

Choć ludność terenów zajętych w średniowieczu przez zakon krzyżacki poddała się chrystianizacji, to przez wieki przetrwała pamięć o pogańskich bóstwach i demonach, a w niepowodzeniach w codziennym życiu i pracy doszukiwano się wpływu sił nieczystych. Kult staropruskich bożków przetrwał tym bardziej, że na Mazurach nie brakowało miejsc, którym przypisywano magiczne moce. Informacje o części z nich zachowały się tylko w podaniach, ale inne zostały oznaczone w źródłach historycznych.

Badaniem m.in. tej sfery dawnych Mazur zajmuje się dr Robert Klimek. Olsztyński historyk poszukuje związków pomiędzy istniejącymi miejscami i obiektami związanymi z kultem pogańskim, a historycznymi informacjami na ten temat. Jego ustalenia potwierdzają, że niektóre należy traktować tylko w kategorii mitów i legend, ale część zdecydowanie można naukowo wytłumaczyć, a zachowane obiekty stanowią ciekawe pamiątki dawnych wierzeń.

Dr Robert Klimek podczas spotkania w muzealnej Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego wygłosi wykład pt. „Domniemane miejsca kultu pogańskiego w okolicach dzisiejszego Pisza w źródłach, na starych mapach i podaniach ludowych”. Będzie to wybór informacji, które ukażą się w jego artykule w tegorocznym numerze pisma „Znad Pisy”. Premierę kolejnego periodyku w najstarszej serii wydawniczej Muzeum Ziemi Piskiej zaplanowano jesienią.

Spotkanie z dr Robertem Klimkiem odbędzie się 22 września o godz. 18. Wstęp wolny.

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie