Konie i motocykle, czyli wolność według prof. Strumiłły
W sobotnie popołudnie uroczyście otwarta została wystawa pt. „Wolność – lot pomiędzy Życiem a Śmiercią”, czasowa ekspozycja prezentowana w Muzeum Ziemi Piskiej. Grafiki prof. Andrzeja Strumiłło można oglądać w piskim muzeum do 27 września.
Dwie kolekcje grafik prof. Andrzeja Strumiłło stworzyły wystawę, którą od 1 lipca prezentuje Muzeum Ziemi Piskiej. Motywem przewodnim ekspozycji jest wolność, jaką artysta utożsamił z końmi i motocyklami. Dodatkowo na wystawie znalazł się obraz pt. „Kamień metafizyczny” ze zbiorów Ewy i Marka Łachacz. Prof. Strumiłło wykonał go w 2005 r., a płótno było eksponowane w prańskiej Galerii Jednego Obrazu. Artystę podczas pracy twórczej przybliża z kolei prezentowany film dokumentalny pt. „Kamień filozoficzny” w reżyserii Waldemara Czechowskiego.
W sobotnie popołudnie odbył się wernisaż ekspozycji. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Edyta Wittchen, która udostępniła prywatne zbiory, oraz Paweł Malec, reżyser i scenarzysta przez lata współpracujący z artystą. Prof. Strumiłło za życia był związany z Puszczą Piską, więc podczas spotkania nie zabrakło ciekawych wątków lokalnych. Piszowi przysłużył się m.in. biorąc udział w pracach komisji, która wybrała logo miasta, autorstwa Sławomira Pardeja. W otwarcie wystawy włączyli się także motocykliści z Bractw Motocyklowych Wadera oraz Zawisza, prezentując przed muzeum swoje maszyny.
Wystawa pt. „Wolność – lot pomiędzy Życiem a Śmiercią” prezentowana jest wśród eksponatów w historycznej części Muzeum Ziemi Piskiej. Ekspozycję można oglądać do 27 września. W lipcu i sierpniu muzeum otwarte jest siedem dni w tygodniu. Serdecznie zapraszamy.