O historii Pisza przez pryzmat kartografii
Dr Robert Klimek przybliżał kartograficzną działalność Józefa Naronowicza-Narońskiego w artykułach publikowanych m.in. na łamach „Znad Pisy”, a tym razem podczas spotkania w Muzeum Ziemi Piskiej omówi jego mapę Districtus Johannisburgensis z 1660 r. Prelekcja odbędzie się 28 marca o godz. 18 w Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego.
Historycy badający dzieje dawnego Johannisburga znają mapę starostwa piskiego z 1660 r. na pamięć. Kartograficzne dzieło Józefa Naronowicza-Narońskiego stanowi jeden z najważniejszych materiałów źródłowych, obok publikacji kronikarzy takich jak Christopher Hartknoch, Georg Christoph Pisanski czy Max Toeppen.
Znaczenie kartografii w poznawaniu nowych wątków historii regionu od lat podnosi olsztyński historyk dr Robert Klimek. Wyniki swoich badań publikuje także m.in. na łamach „Znad Pisy”, analizując i upowszechniając materiały dotyczące Pisza i jego okolic. Tym razem przyjął zaproszenie Muzeum Ziemi Piskiej do wygłoszenia prelekcji pt. „Mapa starostwa piskiego Józefa Naronowicza-Narońskiego z 1660 roku”.
Józef Naronowicz-Naroński to postać niezwykle zasłużona w historii regionu. Urodził się na początku XVII w. na Litwie w rodzinie kalwińskiej, a do Prus Książęcych trafił dopiero po edykcie sejmowym z 1658 r. skazującym braci polskich na banicję. Jako książęcy kartograf elektora Fryderyka Wilhelma opracował szereg map regionu, które do dzisiaj stanowią niezwykle ważne źródła historyczne. Jego dzieła kartograficzne w świetle znanych powszechnie dzisiaj materiałów pozwalają badać zachodzące na przestrzeni wieków zmiany geograficzne, gospodarcze, infrastrukturalne czy nawet religijne.
Spotkanie zaplanowane 28 marca o godz. 18. wpisuje się w muzealne obchody 380. rocznicy nadania Piszowi praw miejskich. Udział w wydarzeniu jest wolny, ale ilość miejsc w Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego jest ograniczona.