O chorobach psychicznych dawnych mieszkańców Pisza i okolic

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 kwietnia 2025

Jak przed laty objawiały się zaburzenia psychiczne? Z problemem jakich uzależnień zmagała się medycyna na początku XX w.? Gdzie leczono chorych? Odpowiedzi na te pytania 25 kwietnia udzieli ks. dr hab. Marek Jodkowski, który wygłosi prelekcję pt. „Pacjenci powiatu piskiego hospitalizowani w szpitalach psychiatrycznych w dwudziestoleciu międzywojennym”.

 

Archiwa wciąż są pełne dokumentów, które pozwalają odkrywać ciekawe wątki różnych dziedzin życia naszego miasta. Olsztyński historyk ks. dr hab. Marek Jodkowski pochylił się nad problemem zaburzeń psychicznych mieszkańców powiatu piskiego sprzed stu lat. Podczas swych badań przestudiował dokumentację blisko pół setki pacjentów, a o wynikach opowie podczas prelekcji pt. „Pacjenci powiatu piskiego hospitalizowani w szpitalach psychiatrycznych w dwudziestoleciu międzywojennym”.

Podłożem zmian w psychice części zdiagnozowanych osób była trauma I wojny światowej. Poważny problem stanowiły niegdyś także uzależnienia, głównie od alkoholu, ale także od morfiny. Osoby z chorobami psychicznymi zwracały na siebie uwagę irracjonalnym zachowaniem, wygłaszaniem gróźb, zakłócaniem porządku publicznego oraz popełnianymi przestępstwami.

W regionie na przełomie XIX i XX w. pojawiły się pierwsze placówki świadczące opiekę i wdrażające leczenie o chorób psychiatrycznych, a medycyna w tym kierunku dopiero się rozwijała. Część pacjentów po kuracji wracała do domu, inni zmarli w szpitalach, a los wielu jest dzisiaj nieznany.

Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18 w Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego. To kolejna odsłona muzealnych obchodów 380. rocznicy nadania Piszowi praw miejskich. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a ilość miejsc ograniczona.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie