Jubileusz Pisza – 650. rocznica nadania miastu praw osadniczych i bartnych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 marca 2017

Muzeum Ziemi Piskiej organizuje cykl wydarzeń z okazji  650-lecia nadania Piszowi praw osadniczych i bartnych. Jubileuszowe uroczystości zainauguruje 17 marca wykład dr. Jerzego Marka Łapo. Godnym podsumowaniem obchodów rocznicowych będzie wydanie nowego numeru pisma „Znad Pisy”, zaplanowane 10 listopada.

W 1367 roku komtur bałgijski Ulryk Fricke nadał mieszkańcom osady przy piskim zamku przywilej wolnego rybołówstwa, bartnictwa i myślistwa. To jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego miasta, które pozwoliło na rozwój grodu nad Pisą. Muzeum Ziemi Piskiej organizuje uroczystości 650. rocznicy wydarzenia. Zaplanowano cykl wykładów i spotkań poświęconych historii naszego miasta i regionu w różnych okresach, które mają pokazać ciekawe aspekty codziennego życia mieszkańców tych ziem.

Zaproszenie Muzeum Ziemi Piskiej przyjęło kilku historyków zajmujących się tematyką regionalną. W zdecydowanej większości są oni znani uczestnikom dotychczasowych spotkań organizowanych w Muzeum. Dali się poznać jako dobrzy mówcy, potrafią zainteresować tematem, a przede wszystkim mają rozległą wiedzę na temat historii regionu i u niejednego słuchacza potrafili rozbudzić pasję poznawania dziejów Ziemi Piskiej.

Inauguracja cyklu wydarzeń już 17 marca. O godz. 18 w muzeum odbędzie się wykład dr. Jerzego Marka Łapo, który niezwykle barwnie opowiada o historii regionu. Tym razem historyk zaprezentuje kryminałki, o których przed ponad wiekiem rozpisywały się lokalne gazety. To dowód na to, że Mazurzy byli przede wszystkim ludźmi „z krwi i kości”. Bywali pracowici i leniwi, pobożni i grzeszni, trzeźwi i pijani…

Kolejne wydarzenie 7 kwietnia. Dr Alicja Dobrosielska skupi się wówczas na średniowiecznym bartnictwie, którym parali się Prusowie. W harmonogram uroczystości jubileuszowych wpisuje się także tegoroczna Noc Muzeum przygotowywana przez Muzeum Ziemi Piskiej pod honorowym patronatem Roberta Trąbki, nadleśniczego Nadleśnictwa Pisz. Tematem będzie wydarzenie z najnowszej historii Pisza, czyli huragan, który spustoszył część Puszczy Piskiej latem 2002 roku.

Pierwszy wykład po wakacyjnej przerwie, 15 września wygłosi dr hab. Zbigniew Kudrzycki, omawiając dzieje pogranicza mazowiecko-pruskiego. Z kolei spotkanie, które odbędzie się 13 października, będzie nawiązywało do 500-lecia reformacji. Ks. dr Krzysztof Bielawny zaprezentuje aktualny stan zachowania świątyń ewangelickich w byłych Prusach Wschodnich.

Prawdziwym finałem uroczystości, dokładnie w dniu 650. rocznicy nadania Piszowi praw osadniczych i bartnych będzie minikonferencja naukowa, zaplanowana 10 listopada. W ręce czytelników zostanie wówczas oddany nowy numer pisma popularno-naukowego „Znad Pisy”.  W swoich wystąpieniach tematy opisane w nowym, podwójnym numerze zaprezentują prof. Grzegorz Białuński, dr Jerzy Marek Łapo oraz Robert Marek Jurga. W nowym numerze znajdą się opracowania ponad 20 autorów.

Dodatkowo, 10 listopada będzie można obejrzeć kopię przywileju nadanego „wiernym mieszkańcom pod zamkiem w Piszu”. Dokument został pozyskany przez Muzeum Ziemi Piskiej z Archiwum Państwowego w Berlinie, które dysponuje dokumentami z terenu Prus.

Dokładny harmonogram wydarzeń jest dostępny w zakłdce "Jubileusz Pisza".

 

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie