Wykłady, koncerty, promocja „Znad Pisy” – to będzie ciekawa jesień w Muzeum Ziemi Piskiej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
3 września 2017

Dr hab. Zbigniew Kudrzycki będzie prelegentem podczas pierwszego po wakacyjnej przerwie wydarzenia w Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu, które odbędzie się w piątek 15 września o godz. 18.00. W ten sposób rozpoczynamy drugą część obchodów Jubileuszu Pisza.

Specjalista z zakresu najnowszej historii Polski oraz dziejów Mazur przygotował ciekawy wykład. Jego wystąpienie zatytułowane „Pogranicze mazowiecko-pruskie na przestrzeni dziejów ze szczególnym uwzględnieniem Pisza”, odbędzie się 15 września o godz. 18.00. Dr hab. Zbigniew Kudrzycki omówi wydarzenia z dziejów Pisza i okolic, które miały istotny wpływ na historię Polski, a także kształtowanie się pogranicza mazowiecko-pruskiego na przestrzeni dziejów i zachodzące na nim procesy społeczne. 

Muzeum podczas Jubileuszu Pisza promuje młode talenty, urozmaicając organizowane spotkania. Tym razem wystąpi wokalistka Zuzanna Nalewajek. Nastolatka jest laureatką ogólnopolskich konkursów i festiwali. Przygodę z muzyką rozpoczęła w piskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia, następnie uczyła się w szkole II stopnia w Olsztynie, a  za kilka tygodni rozpocznie studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

W ten sposób rozpoczniemy drugą część obchodów Jubileuszu Pisza, który organizujemy dla uczczenia 650-lecia nadania naszemu miastu praw osadniczych i bartnych.  Jesienią odbędą się trzy wydarzenia. Najbliższe 15 września, następnie 13 października wykład na temat reformacji i świątyń ewangelickich w naszym regionie wygłosi ks. dr Krzysztof  Bielawny, a 10 listopada odbędą się główne obchody – dokładnie w dniu 650. rocznicy nadaniu miastu praw osadniczych i bartnych.

Listopadowe spotkanie będzie wyjątkowe. Zaplanowaliśmy m.in. promocję nowego numeru pisma „Znad Pisy”, połączoną z prezentacją  wybranych artykułów, a także otwarcie wystawy, na której prezentowana będzie kopia przywileju nadanego mieszkańcom Pisza w 1367 roku. Ponadto przyznamy jubileuszową nagrodę „Zasłużony dla Muzeum Ziemi Piskiej” oraz wysłuchamy koncertu pianisty Jana Strzałkowskiego.

 

 

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie