Ewangelickie świątynie w świetle badań historyka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
3 października 2017

W piątek 13 października kolejne wydarzenie w ramach Jubileuszu Pisza z okazji 650-lecia nadania miastu praw osadniczych i bartnych. Zaplanowano wykład „Świątynie ewangelickie w byłych Prusach Wschodnich – stan zachowania na koniec 2016 roku”, który wygłosi ks. dr Krzysztof Bielawny, a także koncert Agnieszki Skryckiej z zespołem.

Ekumenicznym charakter będzie miało październikowe spotkanie w ramach Jubileuszu Pisza w Muzeum Ziemi Piskiej. Ks. dr Krzysztof Bielawny omówi stan zachowania świątyń ewangelickich w byłych Prusach Wschodnich na koniec 2016 roku. Wystąpienie historyka zajmującego się religioznawstwem będzie doskonałą okazją do wspomnienia działalności mazurskich ewangelików na przestrzeni wieków i docenienia ich dorobku. W tym roku przypada 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra w Wittenberdze, w wyniku którego wykształciły się nowe odłamy chrześcijaństwa.

– Konfesyjny obraz Prus Wschodnich przed II wojną światową obejmował kilkanaście denominacji chrześcijańskich – mówi ks. dr Krzysztof Bielawny. – Od reformacji aż po koniec II wojny światowej najliczniej w Prusach Wschodnich był reprezentowany luteranizm, skupiający w swych szeregach niespełna 1 900 tys. wiernych, co stanowiło ponad 83% ogółu mieszkańców.

Spotkanie w Muzeum Ziemi Piskiej tradycyjnie będzie miało także część artystyczną. Tym razem zebranym zaprezentuje się Agnieszka Skrycka z zespołem. Wokalistka z Olsztyna była uczestniczką telewizyjnych programów muzycznych „Szansa na sukces” i „Bitwa na głosy”. Najbliższe wydarzenie  odbędzie się w piątek 13 października o godz. 18.00, wstęp wolny. Wydarzenie o ekumenicznym wymiarze odbędzie się pod patronatem „Martyrii”, miesięcznika społeczno-katolickiego Diecezji Ełckiej.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie