Muzeum Ziemi Piskiej

Miłosny początek muzealnego jubileuszu

5 lutego 2019

Pierwsze tegoroczne spotkanie w Muzeum Ziemi Piskiej spotkanie poświęcone będzie kontaktom damsko-męskim na dawnych Mazurach. 15 lutego oficjalnie nastąpi inauguracja obchodów 50-lecia.

Dr Jerzy Marek Łapo z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie po raz trzeci zainauguruje cykl całorocznych spotkań organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej. Gość, który bada materiały źródłowe na temat przedwojennych Mazur, tym razem wygłosi wykład pt. „Czego na co dzień nie mówią w muzeum… Kontakty damsko-męskie i erotyka na dawnych Mazurach”. Tematyka spotkania będzie nawiązywała do obchodzonego w lutym święta zakochanych.

Miłość towarzyszy człowiekowi od jego pierwszych dni na ziemi, a wraz z nią skandale, mezalianse, czy nawet zabójstwa. Wykład zapowiada się bardzo ciekawie, a dobrym uzupełnieniem wystąpienia dr. Jerzego Marka Łapo będzie koncert wyjątkowego duetu tworzonego przez Helenę Napierałę i Małgorzatę Makowską. Panie, które dzieli różnica dwóch pokoleń, wykonują muzykę folkową i grają na tradycyjnych instrumentach. Podczas koncertu w Muzeum oczywiście zaprezentują pieśni i przyśpiewki o tematyce miłosnej.

W programie koncertu pt. „Po czym Ci Jasieńku ja się spodobała...” znajdą się pieśni weselne i ballady o miłości w postrzeganiu panienki, mężatki, synowej oraz wdowy. Nie zabraknie także odniesień do ludowych zwyczajów i przesądów związanych z miłością.

Wydarzenie zaplanowane 15 lutego o godz. 18.00 będzie inauguracją cyklu z okazji 50-lecia Muzeum Ziemi Piskiej. Wstęp na wszystkie muzealne spotkania jest bezpłatny.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie