Muzeum Ziemi Piskiej

Mazurska kuchnia jest zdrowia i smaczna

24 czerwca 2019

O zapomnianych nieco tradycjach kulinarnych Mazur, trudnych poszukiwaniach starych receptur i coraz większej świadomości przy wyborze jadanych na co dzień przez nas potraw mówił w piątek w Muzeum Ziemi Piskiej Wojciech Charewicz - kucharz, podróżnik i miłośnik Mazur.

Wojciech Charewicz urodził się i wychował na Mazurach. Poświęcił im także znaczną część swojej pracy zawodowej jako kucharz, specjalizując się w daniach kuchni regionalnej z ryb czy dziczyzny. Nie jest to łatwa praca, bo cały czas musi poszukiwać starych receptur. Badanie tradycji kulinarnych Mazur jest jednak zajęciem niezwykle interesującym, a dobrze przygotowane dawne potrawy, choć proste, potrafią oczarować smakiem każde podniebienie.

Wydarzenia z XX wieku, zmiany polityczne i społeczne na Mazurach sprawiły, że tradycje kulinarne dawnych mieszkańców tych ziem zostały przerwane. Jednak dzięki takim kucharzom jak Wojciech Charewicz, który szuka dawnych przepisów, rozmawiając z najstarszymi mieszkańcami okolicznych wsi i miasteczek, stare receptury są chronione od zapomnienia. Na Mazurach przybywa także miejsc, gdzie można zjeść dobre potrawy z naturalnych produktów przygotowane według tradycyjnych przepisów. To bardzo dobrze, bo coraz modniejsza staje się turystyka kulinarna, a odwiedzający nasz region chcą poznawać lokalną kuchnię.

Wojciech Charewicz o swoich kulinarnych doświadczeniach opowiadał z pasją przez blisko dwie godziny. Zdradził także kilka przepisów na tradycyjne dania, które jadali przed laty Mazurzy. Perłą wśród dań były potrawy z ryb. Przygotowywano je w każdym domu i pod każdą postacią. Kucharz omówił jak tradycyjnie robi węgorza w galarecie, pulpety rybne, dania z dziczyzny, pastę grzybową czy konserwę wołową.

Na spotkanie w Muzeum Ziemi Piskiej gość przywiózł swoje książki kucharskie, które po wykładzie podpisywał, a także przekąskę. Były nią suszone plastry z jelenia. Dziczyzna coraz częściej wraca na nasze stoły, a zdaniem kucharza jest najzdrowszym mięsem dostępnym dzisiaj na rynku. To ważne, bo coraz więcej osób zaczyna przykładać uwagę do tego, co je na co dzień, a jedzenie ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie