Muzeum Ziemi Piskiej

Wkrótce ukaże się monografia „Pisz. Historia miasta”

1 listopada 2021

Kończą się prace nad książką „Pisz. Historia miasta” pod redakcją dr Anety Karwowskiej dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. Wydawana przez Muzeum Ziemi Piskiej monografia Pisza będzie dwutomową, bogato ilustrowaną pozycją, która powinna trafić do księgozbioru każdego miłośnika historii miasta i regionu.

Starania podjęte w 2019 roku z okazji 50-lecia Muzeum Ziemi Piskiej zakończą się wydaniem dwutomowej książki „Pisz. Historia miasta”. Do sfinalizowania projektu pozostało kilka tygodni. Wkrótce będziemy mogli oddać książkę w ręce Czytelników. Mamy nadzieję, że obowiązujące obostrzenia sanitarne umożliwią zorganizowanie spotkania, bo pandemia koronawirusa i tak opóźniła zakładany wcześniej harmonogram.
Monografia powstała przy udziale historyków specjalizujących się w badaniu dziejów regionu. Na potrzeby książki Muzeum Ziemi Piskiej pozyskało wiele materiałów źródłowych, znajdujących się w zasobach polskich i niemieckich instytucji. Wykorzystano także archiwum Muzeum Ziemi Piskiej. Dołożyliśmy dużo starań, by książka była bogato ilustrowana. Z przyjemnością sięgnęliśmy do zasobów miejscowych miłośników historii: Marka Polita, Jarosława Frycza i Adama Czerkasa, którzy udostępnili ze swoich kolekcji stare zdjęcia i pocztówki Pisza. Współczesny wizerunek miasta przedstawiają z kolei urzekające zdjęcia Marcina Chojnowskiego i Piotra Mierzejewskiego.
Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku, gdzie prezentowane będą informacje na temat książki oraz zbliżającej się premiery.
Dziękujmy za wsparcie w powstawaniu książki.

Nasi wspaniali autorzy:

Tom I

Marian Szymkiewicz

Dr Jerzy Łapo

Dr Alicja Dobrosielska

Dr Jerzy Kiełbik

Ks. dr Marek Jodkowski

Adam Płoski

Dr hab. Ryszard Tomkiewicz

Tom II

Dr Aneta Karwowska

Ryszard Wojciech Pawlicki

Dr hab. Anna Sylwia Czyż

Łukasz Szymański

Galeria

  • Powiększ zdjęcie