15 lutego – Inauguracja Obchodów 50-lecia Muzeum Ziemi Piskiej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

1 marca zainaugurowano obchody 50-lecia Muzeum Ziemi Piskiej. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu dr. Jerzego Marka Łapo, a także koncertu w wykonaniu niecodziennego duetu Heleny Napierały i Małgorzaty Makowskiej.

Dwa tygodnie później niż planowano odbyło się pierwsze spotkanie w ramach tegorocznego cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej.  Była to zarazem oficjalna inauguracja obchodów 50-lecia piskiego Muzeum, a goście po raz pierwszy zostali przyjęci w nowej sali konferencyjnej zaadoptowanej w ramach niedawnej modernizacji placówki.

Ciekawy temat wykładu pt. „Czego na co dzień nie mówią w muzeum… Kontakty damsko-męskie i erotyka na dawnych Mazurach” sprawił, że szybko trzeba było dostawiać dodatkowe krzesła. Dr Jerzy Marek Łapo podszedł do zagadnień w ujęciu historycznym, prezentując dorobek badań archeologicznych, ciekawe zdjęcia i grafiki, a także omówił obrządki, sprawy obyczajowe, a czasami wręcz doniesienia kryminalne z miłością w tle, o których informowały przed laty gazety.

Miłość towarzyszy ludziom od zarania dziejów i jest tematem, o którym można rozmawiać w muzeum, a że uczucia, ich okazywanie i przeżywanie, znajdowały ważne miejsce w życiu Mazurów, to było naprawdę ciekawe spotkanie. Dr Jerzy Marek Łapo przygotował wiele ciekawych informacji, które dotyczyły duchowości, obyczajowości i ludowości dawnych mieszkańców Mazur. Każdy, kto wysłuchał jego słów, poznał nowy wątek historii naszego regionu.

Bardzo dobrym uzupełnieniem wykładu był koncert w wykonaniu niecodziennego duetu. 90-letniej Helenie Napierale towarzyszyła o wiele młodsza Małgorzata Makowska, która akompaniowała seniorce na tradycyjnej harmonii pedałowej. Ludowe pieśni i przyśpiewki mają to do siebie, że nie tylko opowiadają o życiu naszych przodków, ale także są melodyjne i skoczne, więc spotkanie zakończyło się w bardzo dobrej atmosferze.

 

Galeria


  • Powiększ zdjęcie