Nowa aranżacja wystaw na 50-lecie Muzeum Ziemi Piskiej
Mocnym akcentem rozpoczynamy obchody Jubileuszu 50-lecia Muzeum Ziemi Piskiej. Zapraszamy do zwiedzania przebudowanych wystaw w salach archeologicznej, historycznej, etnograficznej i przyrodniczej. Jest nowocześnie, merytorycznie i estetycznie.
Muzeum Ziemi Piskiej odchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia i otwiera nowy rozdział swojej działalności. Z początkiem stycznia oddaliśmy do użytku nową aranżację sal wystawienniczych – utrzymanych w duchu współczesnym i nowoczesnym. Wprowadziliśmy m.in. multimedia, tło dźwiękowe, wielkoformatowe zdjęcia, nowe eksponaty i gabloty ekspozycyjne oraz treści opisowe w przejrzystej i spójnej wizualnie formie. Dodatkowo ekspozycja została usystematyzowana w boksach tematycznych z wyróżnieniem zbiorów, które świadczą o historii miasta i regionu. Przykładami mogą być m. in. macewa z piskiego kirkutu, drewniane figury cmentarne, wzornik tkanin mazurskich, myśliwska ława.
Po zmianach wystawy stały się bardziej samowystarczalne i edukacyjne. Prezentowane eksponaty są okraszone opisami historii epoki, świadczą o pracy, zwyczajach czy życiu codziennym ówczesnych mieszkańców, stając się dzięki temu bliższe zwiedzającym i bardziej zrozumiałe. W sposób szczególny wyróżniliśmy możdżenie tura, znalezione przed kilkoma laty podczas prac ziemnych w Piszu. Eksponaty sprzed 3700 lat należą do najcenniejszych w naszych zbiorach. Właśnie możdżeniami chcemy promować Muzeum Ziemi Piskiej w roku 50-lecia działalności pokazując, że muzeum to placówka, która jest silna mocą swoich przodków.
Remont zrealizowano dzięki dofinasowaniu ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, a przygotowania do zmiany wnętrz Muzeum Ziemi Piskiej trwały od kilku lat. Nowa aranżacja sal wystawienniczych oraz wygląd samych ekspozycji to efekt wielu konsultacji, w których brane były pod uwagę zarówno głosy naukowców, muzealników, architektów, jak i odbiorców, czyli odwiedzających nasze muzeum. Do grona osób bezpośrednio zaangażowanych w przemianę muzeum należą m.in.: architekci Damian Szulc i Agnieszka Bianka Szulc, Kinga Duda z firmy Pattern Recognition, odpowiadająca za wizualizację graficzną, piski stolarz Łukasz Trzcinka, który ze sklejki ofiarowanej przez Paged Sklejka Pisz SA wykonał nowe meble ekpozycyjne, piszanie Jarosław Frycza i Marek Polit udostępnili archiwalne zdjęcia naszego miasta, a wiedzą historyczną wsparli nas dr Jerzy Kiełbik i śp. prof. Grzegorz Białuński oraz dr Jerzy Łapo, który w całości opisał salę archeologiczną. Oddzielne podziękowania za pomoc należą się również prof. Annie Czyż oraz Nadleśnictwom Pisz i Maskulińskie, a także zakładowi PZW w Rucianem-Nidzie.
Prace trwające w drugiej połowie 2018 r. w były zwieńczeniem i urzeczywistnieniem opracowanej koncepcji. Dały także możliwość rozwoju w kolejnych latach, bo montaż systemów antywłamaniowego i przeciwpożarowego pozwoli na sprowadzanie w przyszłości unikatowych eksponatów. Mamy nadzieję, że nowa aranżacja Muzeum przypadnie do gustu. Wiemy, że grono odbiorców jest mocno zróżnicowane, bo są wśród nich mieszkańcy miasta, turyści, zagraniczni goście czy grupy szkolne, ale wierzymy, że uniwersalność wystaw pozwoli każdemu wynieść interesujące go informacje, wprawiając w zainteresowanie, zdziwienie czy nawet zachwyt. Zapraszamy do zwiedzania i dzielenia się z nami swoimi odczuciami.