Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

To było święto piskich muzealników

Przejdź do -
 
Uczestnicy piskiej Nocy Muzeów przekonali się, że św. Hildegarda była jedną z najważniejszych postaci średniowiecza. Działalność benedyktynki na zaproszenie dr Anety Karwowskiej, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, przybliżyły historyk dr Alicja Dobrosielska oraz śpiewaczka Aleksandra Klimczak.
Czytaj więcej o: To było święto piskich muzealników

Św. Hildegarda bohaterką Nocy Muzeów

Przejdź do -

Podczas obchodów Nocy Muzeum w Muzeum Ziemi Piskiej wspominana będzie św. Hildegarda, jedna z najwybitniejszych postaci średniowiecza. Uczestnicy wysłuchają wykładu pt. „O Janach nie tylko świętych, uzdrowicielach i siłach przyrody w pismach św. Hildegardy z Bingen w grodzie Jana, czyli w Piszu”, a także obejrzą monodram muzyczny oparty o dzieła benedyktynki.

Czytaj więcej o: Św. Hildegarda bohaterką Nocy Muzeów

Sieczkarnia z dawnego Johannisburga nowym muzealnym ekponatem

Przejdź do -

Muzeum Ziemi Piskiej udostępniło nowy eksponat na wystawie etnograficznej. To sieczkarnia wyprodukowana w przedwojennym Johannisburgu w warsztacie mistrza ślusarskiego Adolfa Bialucha.

Czytaj więcej o: Sieczkarnia z dawnego Johannisburga nowym muzealnym ekponatem

Historia mostu kolejowego w Piszu

Przejdź do -

Most kolejowy w Piszu na rzece Pisie powstał w związku rozbudową sieci kolejowej w południowej części Mazur. Pierwszą linię kolejową oddano do użytku 15 sierpnia 1884 r., ze Szczytna przez Ruciane do Pisza (56,9 km). Szesnastego listopada następnego roku trasę tę przedłużono do Ełku przez Białą Piską (55,6 km).

Czytaj więcej o: Historia mostu kolejowego w Piszu

Od smacznych ryb po piękny koncert ze wspólnym mianownikiem

Przejdź do -

Za nami inauguracja muzealnych wydarzeń w roku 2023. W piątkowy wieczór zebrani wysłuchali wykładu dr. Stanisława Ciosa i koncertu Karoliny Lizer, którzy przybliżyli kulturę żydowską. 

Czytaj więcej o: Od smacznych ryb po piękny koncert ze wspólnym mianownikiem